Pro/Am Natural Universe

Saturday, August 27, 2016 Austin,TX

Event Location

Travis County Exposition Center
7311 Decker Lane
Austin, TX 78724

Schedule

Registration :
Friday Night @ Host Hotel 6pm
Prejudging: 10am
Main Show: 4pm

Contact

Questions?
Dial: 951-734-3900
OR
Click: [email protected]

Registration

General Information

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Entry forms must be received two weeks prior to the competition date! Registration Includes: Testing Fee $75, Entry Fee $100, Additional Category $85, Processing Fee $5 Pro Registration Includes: Entry Fee $250 , Testing Fee $75, Processing Fee $5, Within 2 Weeks $25 Late Fee
Contest includes all categories.
 Pro/Am Qualifier for the Natural Olympia 2016

Host Hotel

Orangewood Inn & Suites

Call ( 512) 836-0079
Code: Austin Universe
Rate: $69 a night (Friday, August 26th through Saturday, August 27th)
9121 N IH 35 Frontage Rd
Austin, TX 78753
http://www.orangewoodsuites.com/

Spray Tanning

Austin Organic Tan

Austin Organic Tan

Lara Chorn
512-461-8172
http://www.austinorganictan.com

Make-Up

Jocelyn

(512) 577-0956
[email protected]

Results

Pro Women's Bodybuilding - Open

1st Place Theresa Summers
*PNBA Shield Best in Show, Sword, Tiara, INBA PNBA Gym Bag, PNBA Hoodie, Medal & Champagne*

Pro Figure - Masters (40-49)

1st Place Monica Steiner
*Most Symmetrical, Sword, Tiara, INBA PNBA Gym Bag, PNBA Hoodie, Medal & Champagne*

Pro Bikini Divas- Open

1st Place Lucienne Olson
*Sword, Tiara, INBA PNBA Gym Bag, PNBA Hoodie, Medal & Champagne*
2nd Place Cleia Dodson

Pro Bikini Divas- Open

1st Place Lucienne Olson
2nd Place Cleia Dodson

Pro Men's Sport Model - Open

1st Place George Hobbs
*Sword, INBA PNBA Gym Bag, PNBA Jacket, Medal & Champagne*

Pro Men's Physique - Masters (40-49)

1st Place Omar Overturf
*Sword, INBA PNBA Gym Bag, PNBA Jacket, Medal & Champagne*

Pro Men's Physique - Open

1st Place Josh Sinclair
*$2,000 Cash & Prizes, Medal,Sword, INBA PNBA Gym Bag, PNBA Jacket, Medal & Champagne*
2nd Place Colby Elliott
3rd Place Kwame Sefah

Pro Men's Bodybuilding - Masters (40-49)

1st Place Shantikumar Meetei Ngangbam
*Sword, Watch, PNBA Jacket, INBA PNBA Gym Bag, Medal & Champagne*
2nd Place Rich Feliciano

Pro Men's Bodybuilding - Open

1st Place Meshack Ochieng
*$3,000 Cash & Prizes, Sword, Watch, PNBA Jacket, INBA PNBA Gym Bag, Medal & Champagne*
2nd Place Marcus Jefferson
*$800 Cash & Prizes*
3rd Place Chad Martin
*$500 Cash & Prizes*
4th Place Ramiro Espinoza

Women's Sport Model - Masters (40-49)

1st Place Paola Santos (MEXICO)

Women's Sport Model - Open

1st Place Fiatagata Ulukivaiola
*PNBA Pro Qualified*
2nd Place LaQuanna Jenkins

Body Quest

Deborah Paullin

Women's Ink/Tattoo

1st Place Gerline Tambo

Women's Physique - Open

1st Place Theresa Summers
*PNBA Pro Qualified*

Figure - Masters (40-49)

1st Place Misti Sowell
*Best Presentation, Overal Figure Masters PNBA Pro Qualified*
2nd Place Clair Held

Figure - Grand Masters (50-59)

1st Place Annie Possis
*INBA Shield Best in Show*

Figure - Novice

1st Place Laura Fleming
2nd Place
Claire Held
3rd Place Lexie Fitch

Figure - Open

1st Place Misti Sowell
*PNBA Pro Qualified*
2nd Place
Laura Fleming
3rd Place
Claire Held
4th Place Lexie Fitch

Bathing Suit Beauties

1st Place Fiatagata Ulukivaiola

Bikini Divas - Masters (40-49)

1st Place Paola Santos (Mexico)
2nd Place Maryann Navarro-Davis

Bikini Divas - Grand Masters (50-59)

1st Place Annie Possis
*Overall Bikini Masters PNBA Pro Qualified*

Bikini Divas - Novice

1st Place Sarah Beth Bolin

Bikini Divas - Open

1st Place Gerline Tambo
*PNBA Pro Qualified*
2nd Place 
Sarah Beth Bolin
3rd Place LaQuanna Jenkins

Men's Bodybuilding - Jr. Masters (35-39)

1st Place Miguel Jagessar

Men's Bodybuilding - Masters (40-49)

1st Place Eric Frutchey
2nd Place
Behzad Nouri (IRAN/USA)
3rd Place
Ken Ross (AUS)

Men's Bodybuilding - Grand Masters (50-59)

1st Place Sammy Sisk
*Most Muscular, Overall Men’s BB Masters PNBA Pro Qualified*
2nd Place
Bikar Parhar

Men's Bodybuilding - Ultra Masters (60-69)

1st Place Chuck Thomson
2nd Place
Bikar Parhar

Men's Bodybuilding - Super Ultra Masters (70-79)

1st Place Bikar Parhar

 

Men's Bodybuilding - Novice

1st Place Jason Van Haselen
2nd Place Ryan Loredo
3rd Place Derek Kline

Men's Bodybuilding - Open (Short)

1st Place Eric Frutchey
2nd Place Aziz Zeid
3rd Place Behzad Nouri
4th Place Ryan Loredo
5th Place Miguel Jagessar
6th Place Ken Ross

Men's Bodybuilding - Open (Tall)

1st Place Sammy Sisk
*Overall Men’s BB Open PNBA Pro Qualified*
2nd Place Jason Van Haselen
3rd Place Rashad Brown

Classic Physique

1st Place Shantikumar Meetei Ngangbam
*PNBA Pro Qualified*
2nd Place Malcom Cooper
*PNBA Pro Qualified*
3rd Place Colby Elliott
4th Place John Paolo DeCastro
5th Place Ken Ross

Men's Ink/Tattoo

1st Place Ken Ross

Beach Body - Open

1st Place Joshua Barajas

Men's Physique - Novice

1st Place Greg Jenkins

Men's Physique - Open (Short)

1st Place Joshua Barajas
*Best Poser, Overall Men’s Physique PNBA Pro Qualified*
2nd Place Ziyad Hafeez
3rd Place John Paolo De Castro

Men's Physique - Open (Tall)

1st Place Jonathan Leffelman