Pro/Am World Cup

Saturday, November 4, 2017 Glendale, CA

Event Location

Glendale Civic Center
1401 N. Verdugo Road
Glendale, CA 91208

Schedule

Prejudging: 9 am
Main Show: 4 pm

Contact

Questions?
Dial: 951-734-3900
OR
Click: [email protected]

Registration

General Information

Online Registration must be received two weeks prior to competition date to avoid $25 LATE FEE! Amateur Registration Fee Bundle Includes: Entry Fee $100, Testing Fee $75, and Processing Fee $5, Total $175. Additional Category $75 Professional Registration Bundle Includes: Entry Fee $250, Testing Fee $75 Total $325
Prejudging $25, Reserved $35, Reserved V.I.P $45, Backstage Super V.I.P $80
Pro’s & Amateur Overalls qualify for the Natural Olympia 2017[/box]

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Professional Back Stage Photography

StormGod Photography

StormGod Photography

http://www.stormgodphotography.com

Supplement Companies

Hair & Make-Up

Veronica Malloy

Veronica Malloy

Phone: 385-424-7641
[email protected]

Elite Caliber Nutriton

Elite Caliber Nutriton

http://www.elitecalibernutrition.com

Bikini Supplier

Competition Bikinis Posing Suites by Tantra444

Competition Bikinis Posing Suites by Tantra444

https://www.competitionbikinisposingsuits.com/

                                                                          Venue

Glendale Civic Center

Glendale Civic Center

1401 N. Verdugo Road
Glendale, CA 91208

Host Hotel

Glendale Hilton

Glendale Hilton

100 West Glenoaks Blvd
Glendale, California, 91202
http://www.hilton.com/en/hi/groups/personalized/B/BURHGHF-WCBBC-20171030/index.jhtml?WT.mc_id=POG

Spray Tanning

Shawn John

Shawn John

(801) 735-8584
[email protected]

Results

Mini Bodybuilders

 

1st Place Joey Eidem (USA)

Women's Sport Model - Masters (40-49)

1st Place Lee Youngseo (Korea)
2nd Place Alina Sarkissian (USA)

Women's Sport Model - Grand Masters (50-59)

1st Place Mary Jean Bush (USA)

Women's Sport Model - Ultra Masters (60-69)

1st Place Vickie Francovich (USA)

Women's Sport Model - Novice

1st Place Nicole Chew (Malaysia)
2nd Place Lori Hovagimiam (USA)

Women's Sport Model - Open

1st Place Ariana Parlet (USA)
*PNBA Pro/Qualification*
2nd Place Paula Martinez (Argentina)
3rd Place 
Lori Hovagimiam (USA)

Men's Sport Model - Novice

1st Place Jong Ho Ryu (Korea)
2nd Place Chunyin Lin (Taiwan)
3rd Place 
Mingjian Chu (USA)
4th Place Po-Yu Chen  (Taiwan)
5th Place Chi-Yao Peng  (Taiwan)

Men's Sport Model - Open

1st Place Jong Ho Ryu  (Korea)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Chunyin Lin (Taiwan)
3rd Place 
Anthony Sauedo Bright (USA)
4th Place Chi-Yao Peng (Taiwan)
5th Place Wasim Hajjiri (USA)
6th Place
Ben Greig (Australia)

INBA Angels

1st Place Bec Harvey (Australia)
2nd Place Hyuna Lee (Korea)
3rd Place 
Vera Vanguard (USA)
4th Place Yoonhee Choi (Korea)

Physically Challenged- Standing

1st Place Charles Klinedinst (USA)

Women's Ink/Tattoo

1st Place Hana Nova (France)
2nd Place Megan Knight (Australia)

Fitness Women - Open

1st Place Hyuna Lee (Korea)

Men's Ink/Tattoo

1st Place Alister Green (USA)
2nd Place Anthony Sauedo Bright (USA)
3rd Place Ken Ross (Australia)

Pro Men's Sport Model - Open

1st Place Luca Broccatelli (Italy)
2nd Place Alister Green (USA)

Pro Men's Classic Physique

1st Place Mato Scorpiano (Argentina)
2nd Place Brandon Lirio (USA)

Pro Men's Grand Masters B/B - (50+)

1st Place Ronald Pierre (USA)
2nd Place Ken Ross (Australia)

Pro Men's Masters B/B - (40+)

1st Place Matt Keirn (USA)
2nd Place Meetei Ngangbam (Taiwan)
3rd Place Thomas Podwika (USA) 

Pro Men's B/B - Open

1st Place Justin Figaira (Australia)
2nd Place J Mark Deyss (USA)
3rd Place Bryce Cleary (Australia)
4th Place Brandon Lirio (USA)
5th Place Alvise Davanzo (Italy)
6th Place Ryan Cruz (USA)
7th Place Tyrone Polk (USA)
8th Place Rahamses Aviles (USA)

Pro Men's Physique - Masters (40-49)

1st Place Brandon Stewart (USA)

Pro Men's Physique - Open

1st Place James Walker (USA)
2nd Place Jonathan Tsui (USA)
3rd Place Nick Perillo (USA)
4th Place Joshua Barajas (USA)
5th Place Irshad Ali (New Zealand)
6th Place Luca Broccatelli (Italy)
7th Place Rashad Baily (USA)

Pro Women's B/B - Open

1st Place Deidre Pagnanelli (USA)
2nd Place Celine Richard (Switzerland)
3rd Place Sarah Fisher (USA)

Pro Women's Physique - Open

1st Place Sarah Taylor (Australia)
2nd Place Marney Rosen (Australia)
3rd Place Rhonda Purcell (Australia)
4th Place Megan Knight (Australia)
5th Place Heather McGivern (Australia)
6th Place Suzy Russo (Australia)

Pro Women's Physique - Open

1st Place Sarah Taylor (Australia)
2nd Place Marney Rosen (Australia)
3rd Place Rhonda Purcell (Australia)
4th Place Megan Knight (Australia)
5th Place Heather McGivern (Australia)
6th Place Suzy Russo (Australia)

Pro Figure Classic

1st Place Teneka Hyndman (Australia)
2nd Place Lucy Nocilli (Italy)
3rd Place Megan Knight (Australia)

Pro Women's B/B - Open

1st Place Deidre Pagnanelli (USA)
*Best Presentation*
2nd Place Celine Richard (Switzerland)
3rd Place Sarah Fisher (USA)

Pro Figure - Masters (40+)

1st Place Marny Rosen (Australia)
2nd Place Rhonda Purcell( Australia)
3rd Place Kristy Appelhans (USA)

Pro Figure - Open

1st Place Sarah Taylor (Australia)
2nd Place Veronica Malloy (USA)
3rd Place Teneka Hyndman (Australia)
4th Place Lucy Nocilli (Italy)

Pro Bikini Divas - Masters (40+)

1st Place Lenor Blackman (USA)

Pro Bikini Divas - Open

1st Place Nicole Catiglione (USA)
2nd Place Giulia Magrin (Italy)
3rd Place Kayla Boswell (USA)
4th Place Agnes Cole (USA)
5th Place Jesi Ostrowsky (USA)
6th Place Lindsey Nudera (USA)

Junior Men B/B - (19-22)

1st Place Yit How Chuah (Malaysia)
2nd Place Jun Shin (USA)

Teen Men B/B - (18-19)

1st Place Jacob James (USA)

Jr. Masters Men B/B - (35-39)

1st Place Shodhan Rai (India)

Masters Men B/B - (40-49)

 

1st Place Anthony Da Silva (Australia)
2nd Place Yongsuck Choi (Korea)– WADA Tested (POSITIVE)
3rd Place Vinkat (India)
4th Place Liki Lee (Korea)
5th Place Miguel Jagessar (Trinidad/Tobago)
6th Place Andre Arruzzo (Brazil)

 

Grand Masters Men B/B - (50-59)

 

1st Place James Spicer (USA)
2nd Place Mark Klimaszewski (USA)
3rd Place Tom Pallow (USA)

 

Ultra Masters Men B/B - (60-69)

 

1st Place Willy Franco (Guatemala)

Novice Men B/B

1st Place Yoon Bae (USA)
2nd Place Choon Keat Tan (Malaysia)
3rd Place Liki Lee (Korea)

Women's Physique - Grand Masters (50-59)

1st Place Svetlana Joiner (Australia)
2nd Place Lisa Morby (Australia)

Women's Physique - Novice

1st Place Barbara Bagnolati (Italy)
*Most Symmetrical*
2nd Place Lisa Morby (Australia)

Women's Physique - Open

1st Place Barbara Bagnolati (Italy)
2nd Place Svetlana Joiner (Australia)
3rd Place Lisa Morby (Australia)

Classic Physique - Short

 

1st Place Yongsuck Choi (Korea) – WADA Tested (POSITIVE)
*Overall Classic Physique & PNBA Pro/Qualification*
2nd Place Choon Keat Tan (Malaysia)
3rd Place Antonio Garcia (USA)
4th Place Shodan Rai (India)
5th Place Po-Yu Chen (Taiwan)
6th Place Trent Jarret (USA)
7th Place Miguel Jagessar (Trinidad/Tobago)
8th Place Ken Ross (Australia)

 

Classic Physique - Tall

 

1st Place Alvise Davanzo (Italy)
2nd Place Zack Chiou (Italy)
3rd Place David Cevallos (USA)

Open Men B/B - (Short)

 

1st Place Yongsuck Choi (Korea) – WADA Tested (POSITIVE)
*Overall Open Men B/B, Most Muscular & PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Mato Scorpiano (Argentina)
3rd Place Daniel Joe (USA) – WADA Tested (POSITIVE)
4th Place Willy Franco (Guatemala)
*Best Poser*
5th Place Antonio Garcia (USA)
6th Place Miguel Jagessar (Trinidad/Tobago)

 

Open Men B/B - (Tall)

 

1st Place Andreas Purzel (Austria)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Anthony Da Silva (Australia)
3rd Place Alvise Davanzo (Italy)
4th Place James Spicer (USA)
5th Place Tom Palllow (USA)

 

Mixed Pairs

 

1st Place Hana Nova (France)
Ken Ross (Australia)
2nd Place Paula Martinez (Argentina)
Mato Scopinaro (Argentina)

 

Figure Classic

 

1st Place Barbara Bagnolati (Italy)
2nd Place Cindy Itzerott (Australia)

Figure - Jr. Masters (35-39)

1st Place Sherri Darvish (USA)

Figure - Masters (50-59)

1st Place Barbara Bagnolati (Italy)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Nicole McBride (USA)

Figure - Grand Masters (50-59)

1st Place Svetlana Joiner (Australia)
2nd Place Lisa Morby (Australia)

Figure - Ultra Masters (60-69)

1st Place Vickie Francovich (USA)

Figure - Novice

1st Place Cindy Itzerott (Australia)
2nd Place Lisa Morby (Australia)
3rd Place Caramel Davis (USA)

Figure - Open

1st Place  Barbara Bagnolati (Italy)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Cindy Itzerott (Australia)
3rd Place Lisa Morby (Australia)
4th Place Caramel Davis (USA)

Beach Body

 

1st Place  Chun Ying Lin (Taiwan)
2nd Place Chi- Yao Peng (Taiwan)
3rd Place Ben Greig (Australia)
4th Place Mingjian Chu (USA)
5th Place Alex Ivan (USA)

 

Men's Physique - Teen (18-19)

 

1st Place Ezat Hajjiri (USA)

Men's Physique - Junior (19-22)

1st Place Robert Sarian (USA)
2nd Place 
Zachary Axelson (USA)
3rd Place 
Ezat Hajjiri (USA)
4th Place John Kerchner (USA)

Men's Physique - Masters (40-49)

 

1st Place Hayden Mace (Australia)
2nd Place 
Liki Lee (Korea)

 

Men's Physique - Grand Masters (50-59)

 

1st Place Paul Murray (USA)

Men's Physique - Novice

1st Place Ondrej Fiala (Czech)
2nd Place
Zack Chiou (Taiwan)
3rd Place Jay Jones (USA)
4th Place Johg Ho Ryu (Korea)
5th Place Daniel Firoozkoohi (USA)
6th Place Wasim Hajjiri (USA)
7th Place Marco Perdichizzi (USA)
8th Place John Kerchner (USA)
9th Place Bryan Pusateri (USA)

Men's Physique - Open

 

1st Place Ondrej Fiala (Czech)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place
 Hayden Mace (Australia)
3rd Place Zack Chiou (Taiwan)
4th Place Jay Jones (USA)
5th Place Martin Mohammad (USA)
6th Place Daniel Firoozkoohi (USA)
7th Place Julio Vera (USA)
8th Place Taylor Ray Tribble (USA)
9th Place Kevin King (USA)

 

Bathing Suit Beauties

 

1st Place Paula Martinez (Argentina)
2nd Place
 Adnana Ionescu (Australia)
3rd Place Bec Harvey (Australia)
4th Place Erin Greig (Australia)

Bikini Mamas - 2 & Under

1st Place Tycee Boyd (USA)

Bikini Mamas - 3 & Under

1st Place Lee Youngseo (Korea)
2nd Place Yongnyeo Kim (Korea)

Bikini Divas - Jr. Masters (35-39)

1st Place Yongnyeo Kim (Korea)

Bikini Divas - Masters (40-49)

1st Place Lee Youngseo (Korea)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Alina Sarkissian (USA)
3rd Place Vera Vanguard (USA)
4th Place Julie Baum (USA)

Bikini Divas - Grand Masters (50-59)

1st Place Julie Black (USA)
2nd Place Mary Jean Bush (USA)

Bikini Divas - Ultra Masters (60-69)

1st Place Barbara Wade (USA)

Bikini Divas - Super Ultra Masters (70-79)

1st Place Saba Moore Doucette (USA)

Bikini Divas - Novice (Short)

1st Place Vanessa Daly (USA)
2nd Place Adana Ionescu (Australia)
3rd Place Katie McClain (USA)
4th Place Hyuna Lee (Korea)
5th Place Yongnyeo Kim (Korea)
6th Place Yoonhee Choi (Korea)
7th Place Raye Tea (Malaysia)
8th Place Panakum Maisat (USA)
9th Place Stephany Peterson (USA)

Bikini Divas - Novice (Tall)

1st Place Irene Candeo (Italy)
2nd Place Sara Ward (USA)
3rd Place Jessica Roberts (USA)
4th Place Hana Gorcikova (France)
5th Place Miyoung Chun (USA)
6th Place Jieun Yeom (USA)
7th Place Lisa Lindhorst (USA)
8th Place Morgan Papac (USA)

Bikini Divas - Open (Short)

1st Place Vanessa Daly (USA)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Adana Ionescu (Australia)
3rd Place Bec Harvey (Australia)
4th Place Alina Sarkissian (USA)
5th Place Panakum Maisat (USA)
6th Place Stephany Peterson (USA)

Bikini Divas - Open (Tall)

1st Place Irene Candeo (Italy)
*PNBA Pro/Qualified*
2nd Place Lee Youngseo (Korea)
3rd Place Sara Ward (USA)
4th Place Paula Martinez (Argentina)
5th Place Lisa Lindhorst (USA)
6th Place Hana Gorcikova (France)
7th Place Julie Baum (USA)
8th Place Morgan Papac (USA)